Pokaz filmów archiwalnych - „Film This is Poland (Oto Polska)” oraz „Polski Magazyn nr 3”.

Serdecznie zapraszamy na ostatni w tym roku pokaz filmów:

Film This is Poland (Oto Polska), ukończony w październiku 1940 roku, zrealizowany został przez Eugeniusza Cękalskiego, jednego z wybitnych twórców polskiego kina. Do jego produkcji wykorzystano kroniki wojenne, fragmenty przedwojennych filmów polskich, alianckie materiały spod Narwiku, kroniki z Francji i materiały przedstawiające udział polskich żołnierzy w bitwie o Anglię. Film składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje obraz Polski przedwojennej – sielski pejzaż, folklor, bogatą kulturę, rozwijający się przemysł i port w Gdyni. Druga przedstawia agresję niemiecką oraz walkę żołnierzy polskich na różnych frontach.

Polski Magazyn nr 3 został wyprodukowany przez Dział Filmowy Informacji i Dokumentacji oraz Concanen Films. Poświęcony jest generałowi Władysławowi Sikorskiemu oraz Armii Polskiej w Szkocji. Możemy zobaczyć na nim przegląd wojsk polskich dokonywany przez generała, a także jego spotkanie z królem Jerzym VI oraz Edvardem Benešem. Większa część filmu została poświęcona uroczystości przyznania Władysławowi Sikorskiemu tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Saint Andrews.

W najbliższy wtorek, 21 grudnia 2021 roku o godzinie 18.00, odbędzie się pokaz filmów, które przekazane zostały w darze przez Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. W Kamienicy „Zgoda” wyświetlone zostaną filmy: „Film This is Poland (Oto Polska)” oraz „Polski Magazyn nr 3”.

Wstęp 5 zł.

Zapraszamy!