Recital chopinowski Lidii Grychtołówny

Muzeum Podkarpackie w Krośnie i Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury zapraszają na koncert w ramach Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. Na zabytkowym Pleyelu z 1862 roku wystąpi Maestra Lidia Grychtołówna.

W programie utwory: F.Chopina, R.Schumanna i F.Schubert

11 lutego 2022 r. godz. 16.30
Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16

Cena biletu: 5 zł

Dofinansowano ze środków Gminy Krosno oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Lidia Grychtołówna – pianistka i pedagog, urodzona 18 lipca 1928 w Rybniku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła u Wandy Chmielowskiej mając 6 lat. Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wandy Chmielowskiej, uzyskując dyplom z najwyższym odznaczeniem. Studia kontynuowała w latach 1951-55 w klasie mistrzowskiej Zbigniewa Drzewieckiego w Krakowie i Warszawie, zaś w latach 1957-59 uczestniczyła w kursach mistrzowskich Artura Benedettiego Michelangeli. Lidia Debiutowała w 1953 w Katowicach z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego. Koncertowała w prawie wszystkich krajach Europy i Ameryki Południowej oraz w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, na Kubie, w Australii, Tajlandii, Chinach i Japonii. Brała udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Dusznikach, Bergen, Atenach, Sorrento, Taorminie, Warszawie, Adelajdzie, Perth, Berlinie oraz Dubrowniku. Ma bardzo szeroki repertuar, sięgający od muzyki baroku do klasyków XX wieku. Szczególnie często wykonuje utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Dokonała wielu archiwalnych nagrań radiowych i telewizyjnych.

Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów muzycznych – była jurorem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Otrzymała wiele nagród i odznaczeń, m.in. Złoty Medal Miasta Mediolanu (1969), Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki II stopnia (1971), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1971), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1980), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2005).