Jesteś tutaj: Start » Wydawnictwa

Wydawnictwa

Kalendarz naścienny na rok 2022

Kalendarz naścienny na rok 2022

Mamy zaszczyt zaprezentować Państwu przepiękny kalendarz na 2022 rok wydany przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie w związku z przyszłorocznymi obchodami 200-letniej rocznicy urodzin wybitnego Polaka,...

Inwentaryzacja zabytków archeologicznych – aspekty prawne, praktyka i potrzeby

Inwentaryzacja zabytków archeologicznych – aspekty prawne, praktyka i potrzeby

Inwentaryzacja zbiorów – kiedy powinno się ją rozpocząć po zakończeniu poprzedniej? Co jest ważniejsze – ustawa o muzeach czy o rachunkowości, która ogranicza cykl inwentaryzacji do 4 lat? W związku z licznymi problemami muzealników dotyczącymi inwentaryzacji zbiorów archeologicznych Muzeum Podkarpackie w Krośnie zorganizowało 24 maja 2018 roku konferencję, która miała na celu przedstawienie i ocenę stanu faktycznego problemu i praktykę największych muzeów archeologicznych Polski.

Epoka kamienia w Karpatach

Epoka kamienia w Karpatach

Minęło 20 lat od pierwszej konferencji dotyczącej archeologii epoki kamienia w Karpatach polskich, zorganizowanej przez Muzeum Podkarpackie w Krośnie. Przedstawiono na niej referaty dotyczące przełomowych odkryć, jakich dokonano na interesującym nas terenie.

Kultura mierzanowicka w Karpackim dorzeczu Wisły

Kultura mierzanowicka w Karpackim dorzeczu Wisły

Książka stanowi próbę uporządkowania skomplikowanego obrazu źródeł z początku epoki brązu z różnych części Zachodnich Karpat i ich lessowego przedpola. Uwzględnione różnice typologiczne i stylistyczne ceramiki, wyniki datowań radiowęglowych, wnioski z zakresu krzemieniarstwa i geografii osadniczej umożliwiły zaproponowanie nowych jednostek podziału materialnych pozostałości osadnictwa grup kultury mierzanowickiej w południowej części dorzecza górnej Wisły.

Lampy naftowe. Funkcjonalność i piękno

Lampy naftowe. Funkcjonalność i piękno

Kolejna publikacja albumowa prezentująca najcenniejszą w Europie kolekcję lamp naftowych zgromadzoną w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, tym razem w wersji gabarytowo skromniejszej. W okresie swojej świetności produkowane w milionach sztuk, dziś stanowią cenne, unikatowe uzupełnienie pamiątek dawnego przemysłu.

Polska na Emigracji. La Pologne á l’Émigration

Polska na Emigracji. La Pologne á l’Émigration

Katalog wystawy prezentującej wybrane zabytki znajdujące się w kolekcji 9 tysięcy poloników przekazanych Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie przez paryskie Stowarzyszenie Muzeum Wojska Polskiego we Francji. Publikacja jest bogato ilustrowanym opracowaniem ukazującym przykłady wyjątkowych eksponatów Stowarzyszenia Muzeum Wojska Polskiego we Francji, które przekazano do Krosna. Kolekcję tworzą unikatowe archiwalia, fotografie, plakaty, dzieła sztuki, mundury, sztandary, odznaczenia i publikacje.

Krosno – Wyłuskane z historii piękno

Krosno – Wyłuskane z historii piękno

Pośmiertny tomik poetki związanej z Krosnem i Jedliczem. Zawiera niepublikowane wcześniej wiersze i sentymentalne wspomnienia z ostatnich lat życia, poświęcone głównie Jej małej ojczyźnie.

Ceramologia Archeologiczna

Ceramologia Archeologiczna

Wieloletnie badania prowadzone nad ceramiką przez Prof. dr hab. inż. Macieja Pawlikowskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie przedstawione w tej publikacji przynoszą wiele cennych informacji pomimo tego, że są jedynie skromnym wyborem z badań dużych serii materiałów ceramicznych. Jest to jedna z pierwszych publikacji omawiających kompleksowo problemy związane z tworzywem ceramicznym i jego domieszkami, ważna nie tylko dla archeologów.

Światło w dziejach człowieka, sztuce, religii, nauce i technice, tom II

Światło w dziejach człowieka, sztuce, religii, nauce i technice, tom II

Publikacja powstała po kilku latach przygotowań, w wyniku interdyscyplinarnych konferencji naukowych odbywających się w Muzeum Podkarpackim w Krośnie w latach 2015-2016. Zarówno spotkanie, jak i prace naukowców dotyczyły uniwersum światła. Badali je fizycy, astrofizycy i astrolodzy, biolodzy, wypowiadali się na jego temat archeolodzy, historycy, inżynierowie i historycy techniki, rozprawiali o nim historycy sztuki i filozofowie z całej Polski. Konferencja obejmowała szeroko pojętą problematykę światła, jego natury, funkcji, zastosowania i odbioru.

Do góry