Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego

Program Dnia Pamięci w Krośnie

11.30-12.30        Uczczenie Ofiar Holocaustu (Cmentarz Żydowski w Krośnie, ul. Ks. Wł. Sarny)

13.00-14.00        Odsłonięcie tablicy poświęconej Żydom krośnieńskim, upamiętniającej miejsce powstania getta       żydowskiego w okresie II wojny światowej

(ul. Franciszkańska 9, zakład optyczny Goneta)

16.00-18.30      Spotkanie z Margarit Goldstein z domu Münz (Izrael), córką Avrahama (Adolfa) Münza.

Spotkanie (wideokonferencja) z dr Aleksandrem Białywłosem Whitem, krośnieńskim Żydem            ocalałym dzięki liście Schindlera.

Prezentacja filmu Szymona Mahlera z 1932 roku – najstarszego filmu o Krośnie.

Odczyt dr Elżbiety Rączy (IPN Rzeszów, Uniwersytet Rzeszowski) Polacy ratujący Żydów w              Krośnie i powiecie krośnieńskim.

Pieśni czasu Holocaustu Miałem kiedyś dom – koncert sopranistki Ireny Urbańskiej z zespołem       (Kraków).

(Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Piłsudskiego 16)

19.00-21.00    Skrawki Pamięci  - relacje krośnieńskich Żydów ocalałych z Holocaustu czytane przez uczniów I       Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie. (Piwnica „PodCieniami”, Muzeum Rzemiosła w           Krośnie, Rynek 5)