Złoto Południa

Niedaleko od Karpackiej Troi, wielkiego centrum kulturowego z początków epoki brązu, w trakcie prac polowych miejscowy rolnik znalazł na powierzchni pola trzy złote bransolety spięte złotym drutem.
Dwie z nich wykonane są ze zwiniętego spiralnie, dość grubego,  złotego drutu, trzecia z nieco cieńszego, złożonego podwójnie. Razem ważą 61,76 g.
Są to zabytki pochodzące prawdopodobnie z Kotliny Karpackiej, datowane na epokę  brązu, kiedy to okolice Trzcinicy zamieszkiwane były przez ludność pochodzenia zakarpackiego, reprezentującą najwyższy poziom rozwoju cywilizacyjnego. Prawdopodobnie łączyć je można z kulturą Otomani-Füzesabony,  która doskonale znała metalurgię brązu i złota.
Wyjątkowo szlachetnym  człowiekiem okazał się sam odkrywca, który zgłosił znalezisko do konserwatora zabytków, wskazał archeologom miejsce jego odkrycia, a złote przedmioty przekazał do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
W miejscu znalezienia bransolet zostaną niedługo przeprowadzone badania archeologiczne, które wyjaśnią czy te wyjątkowe zabytki to depozyt ukryty w tym miejscu celowo, znalezisko grobowe, czy może była tu osada, a ozdoby zagubiono przypadkiem.
Wkrótce złoto zostanie zaprezentowane w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, a później na wystawie stałej w Karpackiej Troi.