Konserwacja zabytkowego fortepianu Pleyela

Muzeum Podkarpackie w Krośnie, dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie, jest w trakcie realizacji zadania Konserwacja zabytkowego fortepianu Pleyela.
Zadanie ma na celu rewitalizację znajdującego się w naszych zbiorach zabytkowego fortepianu marki Pleyel z 1862 r., jednego z najstarszych i najcenniejszych tego typu instrumentów w Polsce z w pełni oryginalnym instrumentarium.

Konserwacji podlegać będzie część estetyczna fortepianu – meblowa oraz jego część akustyczna i mechanika, co jest niezbędne, aby powstrzymać pogłębiający się stan niszczenia instrumentu, co pozwoli na ożywienie jego roli muzycznej.

Renowacja fortepianu nastąpi z zachowaniem historycznej materii oraz historycznych menzur, uwzględniając historyczne wskazania estetyczne i strunowo–brzmieniowe manufaktury paryskiej. Prace konserwatorskie tego instrumentu będą przeprowadzone w specjalistycznej pracowni i tylko przez fachowców w dziedzinie zabytkowych instrumentów klawiszowych. Przeprowadzenie tych prac powstrzyma niszczenie instrumentu i pomoże ocalić jego niezwykłe walory muzyczne.

Pleyel będzie przebywał poza Muzeum do końca września 2015 roku.