1050-lecie Chrztu Polski

od Karpat i Sudetów

5 kwietnia (wtorek) 2016 r., o godz. 17.00
Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16

Pierwsi chrześcijanie na nasze ziemie przybyli w czasach Chrztu Polski, czy 100 lat wcześniej, gdy w Państwie Wielkomorawskim akcję misyjną prowadzili Cyryl i Metody? A może śladów najstarszych wyznawców Chrystusa na terenach Polski trzeba poszukać zdecydowanie wcześniej?
Intrygującą hipotezę na ten temat przedstawi prof. dr hab. Michał Parczewski podczas wykładu w Muzeum Podkarpackim w Krośnie.

Prof. dr hab. Michał Parczewski

Archeolog specjalizujący się w okresie średniowiecza, początkach kultury słowiańskiej w Polsce i wczesnośredniowiecznym osadnictwie w Karpatach. Pracował w Zakładzie Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Obecnie Kierownik Zakładu Archeologii Średniowiecza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Członek Komitetu Słowianoznawstwa PAN oraz Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN.
Kierował badaniami archeologicznymi na wielu stanowiskach w Karpatach, na obszarze Małopolski i Śląska. Brał udział w ekspedycjach archeologicznych m.in. w Bułgarii w latach 1979-1982 oraz na Spitsbergenie w 1982 r.
Autor wielu publikacji naukowych.