Wielki Album Krośnieński 2016

Od połowy maja do końca lipca 2016 r. Muzeum Podkarpackie w Krośnie ma przyjemność prezentować portrety krośnian powstałe w ramach zeszłorocznej akcji Wielki Album Krośnieński, mającej miejsce podczas corocznej Krośnieńskiej Nocy Muzeów.

Kochamy zdjęcia. Każdy z nas je wykonuje, mamy ich setki w rodzinnych albumach. Pielęgnujemy je, jak wspomnienia, pamiątki. Takich okruchów przeszłości w archiwach muzeum krośnieńskiego jest wiele, w każdym drży jeszcze czar minionej epoki i jej przedstawicieli. Jest w nich coś magicznego, dusza. Te stare fotografie zainspirowały nas do stworzenia nowej kolekcji, fotografii współczesnych. Tak kilka lat temu podczas Nocy Muzeów rozpoczęła się akcja Wielki Albumu Krośnieński. Naszym głównym celem było sportretowanie współczesnych krośnian, którzy w tą wyjątkową majową noc zechcieli odwiedzić Pałac Biskupi. To ciekawe przedsięwzięcie było i jest organizowane przy współpracy z pedagogami i słuchaczami Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie. Stworzono dwa studia fotograficzne – atelier, w którym wykorzystano aparat wielkoformatowy Globika na błony cięte, w którym powstawały fotografie tradycyjne oraz studio cyfrowe. Osoby biorące udział w akcji zyskiwały pamiątkę po krośnieńskiej Nocy Muzeów w postaci portretu wizytowego z oryginalną, specjalnie na tą okazję zaprojektowaną ozdobną tekturką lub ramką. Muzeum natomiast zyskało fenomenalny zbiór fotografii, niezwykłą dokumentację prezentującą mieszkańców Krosna z początku XXI wieku. Tym razem, przed Państwem portrety krośnian powstałe podczas zeszłorocznej Nocy Muzeów.

Wszystkim państwu Muzeum Podkarpackie w Krośnie składa serdeczne podziękowania za udział w naszym przedsięwzięciu. Szczególnie mocno chcielibyśmy podziękować słuchaczom, absolwentom oraz pedagogom krośnieńskiego Studium, bez których zaangażowania i ogromnej pasji akcja Wielki Album Krośnieński po prostu nie miałaby miejsca.

Twórcy Wielkiego Albumu Krośnieńskiego:
Słuchacze i absolwenci PPSKAKiB
Janusz Krzywonos