Legiony Polskie w Karpatach – w gawędzie przewodnickiej

98. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

10 listopada (czwartek), o godz. 17.00
Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16

Roman Frodyma – przewodnik beskidzki, regionalista, członek Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych Karpaty i Towarzystwa Karpackiego.
Badacz historii cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej na terenie dawnej Galicji. Od wielu lat prowadzi działania na rzecz ich ratowania, biorąc czynny udział w remontach zapomnianych cmentarzy. Gromadzi dokumentację historyczną, fotograficzną i opisową. Swoje opracowane materiały publikował w almanachu karpackim „Płaj”, „Magury” i wielu innych. Jest autorem trzytomowego przewodnika „Galicyjskie cmentarze wojenne”, który przez długie lata był jednym z niewielu źródeł informacji o tych niszczejących i nieznanych obiektach. Opracował i wydał wiele przewodników oraz materiałów o zachodnio-galicyjskich cmentarzach wojennych z lat 1914-1918.
Brał udział przy nagrywaniu licznych programów telewizyjnych i radiowych. Za swoją działalność został odznaczony w Wiedniu Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża i wieloma polskimi resortowymi i państwowymi odznaczeniami.
Znakomity przewodnik i mówca. Dzięki wieloletniej pracy Romana Frodymy ocalało wiele cmentarzy wojskowych z okresu I wojny światowej w Karpatach.