ŚWIAT ZMYSŁÓW - WYSTAWA INTERAKTYWNA

Czy wiesz, że obraz w twojej siatkówce jest odwrócony? Czy byłbyś w stanie rozpoznać swój głos odtworzony z nagrania? A może chciałbyś sprawdzić, czy masz zdolność „czytania palcami”? I czy jesteś pewien, że byłbyś w stanie podpisać się, widząc tylko odbicie lustrzane swojej ręki? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w Muzeum Podkarpackim w Krośnie – odpowie na nie wystawa „Świat zmysłów”.

ŚWIAT ZMYSŁÓW

Zapraszamy Państwa do wyjątkowego świata ludzkich zmysłów, tajemniczego i zachwycającego. A najlepsze w naszym zaproszeniu jest to, że Państwo sami ten świat odkryją - własnoręcznie! Oddamy do Państwa dyspozycji kilkadziesiąt stanowisk hands-on, w których za pomocą prostych eksperymentów lepiej zrozumieć można zasady działania naszych oczu, uszu, narządu węchu, czy zmysłu dotyku.
Ta niezwykła interaktywna wystawa dzieli się na trzy części i każda z nich prezentuje inny aspekt działania zmysłów. Pierwsza część to „Receptory - rejestratory sygnałów dla układu nerwowego”. Eksperymenty przedstawiają budowę oraz podstawowe własności narządów zmysłów. Kilka doświadczeń pozwala widzowi na samodzielną ocenę sprawności własnych zmysłów, m.in. widzenie peryferyjne, powidok, a także umożliwia eksperymentowanie z percepcją dźwięków i poznanie budowy ucha. Tu zdobędziemy wiedzę o wadach wzroku, recepcji barw czy „drodze dźwięku” i będziemy mogli wyznaczyć własną krzywą słyszalności. Poznamy tu homunkulusa sensorycznego, który wyjaśni nam fenomen receptorów dotykowych, a także zwiedzimy „ogród zapachów”. Druga część - „Mono czy stereo”, to modele prezentujące, jak bodźce płynące do mózgu z dwóch źródeł - dwojga oczu czy dwojga uszu – zwiększają jego możliwości odbiorcze. W eksperymentach z trójwymiarowymi obrazami zrozumiemy dlaczego para oczu jest potrzebna do prawidłowej oceny odległości, a para uszu do właściwej oceny kierunku dźwięku.  W trzeciej części - „Oszukać zmysły", na zwiedzających czekają triki optyczne i iluzje akustyczne. Będziemy mogli sprawdzić swój refleks i poczucie równowagi, a także poddać się bodźcom powodującym złudzenia słuchowe. Będziemy mogli sprawdzić czym jest kamuflaż, zagrać na „dziwnym pianinie”, sprawdzić, jak bardzo sprzężone są ze sobą nasze zmysły i wychodzące od nich bodźce.
Wystawa przeznaczona jest w szczególności dla młodego widza oraz osób dorosłych, zainteresowanych nauką. Jej celem jest zdobywanie wiedzy poprzez zabawę, rozbudzanie zainteresowania nauką i jej rozwojem, według znamiennych słów Konfucjusza: Usłyszałem i zapomniałem. Zobaczyłem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem.
Wystawa przygotowana jest przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, dostępna do zwiedzania w Muzeum Podkarpackim w Krośnie od 1 grudnia 2017 roku do 28 stycznia 2018 roku.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
ul. Piłsudskiego 16, 38-400 Krosno
e-mail: muzeum@muzeum.krosno.pl
muzeum.krosno.pl
fb/MuzeumPodkarpackie

Konieczna jest rezerwacja terminu zwiedzania grupowego.

Zgłaszanie grup, rezerwacja usługi przewodnickiej pod nr tel. + 48 13 43 213 76 w. 17. Wszelkich informacji udziela Dział Oświatowo-Promocyjny pod nr tel. +48 13 43 213 76 w. 16, e-mail: promocja@muzeum.krosno.pl

Godziny otwarcia Muzeum:
W sezonie zimowym (listopad - kwiecień) od wtorku do piątku: 9 – 15 (zwiedzanie do 16),
w weekendy : 10 – 15 (zwiedzanie do 16)