PROJEKT PAMIĘĆ

Projekt Pamięć to nie tylko obrazy Ros Jacobs, ta wystawa, czy wspomnienie jednego chłopca. To tysiące chłopców, tysiące dziewczynek i proces, dzięki któremu przywracamy pamięć o Nich, ratujemy to, co wydawało się utracone. Na całym świecie dziesiątki tysięcy młodych ludzi bierze udział w warsztatach, zajęciach i prelekcjach, podczas których wspomina się Zamordowanych i Zaginionych, ludzi, których strata w jakiś sposób nas dotknęła, z szacunkiem przywracając Ich postacie naszemu światu.
Również w Krośnie znaleźli się młodzi ludzie, którzy postanowili zmierzyć się z trudnymi wspomnieniami czasów Zagłady i wyrwać z mroków niepamięci postacie ich rówieśników, którzy zniknęli z krośnieńskich domów i ulic. Była to młodzież z Miejskiego Zespołu Szkół nr 4, z Gimnazjum oraz z II Liceum Ogólnokształcącego. Wzięli oni udział w lekcjach tematycznych poświęconych problematyce Holocaustu i stworzyli na podstawie zachowanych fotografii prace plastyczne. Prezentujemy tu zatem portrety Żydów krośnieńskich zamordowanych przez Niemców podczas drugiej wojny światowej, wykonane przez krośnieńską młodzież.
Technika, zdolności manualne, talent – nie miały większego znaczenia. Chcieliśmy uczynić pamięć Zagłady czymś bardziej przejmującym, bardziej zrozumiałym i emocjonalnym, nawet osobistym. Chcieliśmy przenieść pojęcie Holocaustu ze stron książek, z definicji encyklopedycznych i faktografii do ludzkich sumień i serc. Krośnieński Holocaust jest w dalszym ciągu czymś enigmatycznym, ponieważ jest dla nas bezosobowy, bezimienny. Projektem tym nadaliśmy mu twarz.
Wszystkim uczniom oraz nauczycielom zaangażowanym w krośnieńską odsłonę Projektu Pamięć – serdecznie dziękujemy!

Wybrane prace: