Z HISTORII POŁUDNIOWYCH RUBIEŻY POLSKI. ZASTAW MIAST NA SPISZU

ZASTAW MIAST NA SPISZU

22 marca (czwartek) 2018 r., godz. 17.00
Pałac Biskupi, ul. Piłsudskiego 16

Mija ponad 600 lat od czasu, gdy w 1412 r. król polski Władysław Jagiełło udzielił królowi węgierskiemu Zygmuntowi Luksemburskiemu pożyczki w wysokości trzydziestu siedmiu tysięcy kop groszy praskich. Jako zabezpieczenie tej pożyczki oddał on Jagielle jako zastaw okręg podoliniecki z trzema miastami: Lubowlą, Gniazdami i Podolińcem oraz trzynaście innych miast spiskich. Obszar ten stanowił w Rzeczypospolitej starostwo spiskie, zaś siedzibą starosty była Lubowla. Akt zastawu został zrealizowany na zamku Dunajec w Niedzicy i podpisany w Zagrzebiu 8 listopada 1412 r.

Na zamku w Lubowli przechowywano w okresie potopu szwedzkiego w latach 1655-1661, przewiezione z Krakowa przez starostę spiskiego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego polskie klejnoty koronacyjne.

Mimo wyraźnych zapisów umowy pożyczka ta nigdy nie została przez Węgry spłacona. Tereny te Polska utraciła w 1769 r. na rzecz Austrii.

Niniejsza wystawa jest zaproszeniem na historyczny szlak, na którym napotkamy malownicze dawne spiskie miasteczka, a w nich – na tle podtatrzańskiego krajobrazu – zachowane do dziś wspaniałe zabytki przeszłości.

Wystawa przygotowana została przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.