POLACY I ŻYDZI: PROBLEMY Z HISTORIĄ

Sala konferencyjna w budynku
Cechu Rzemiosł Różnych w Krośnie
ul. Piłsudskiego 14

Dr Ewa Kurek – polska historyczka, badaczka stosunków polsko-żydowskich, scenarzystka, reżyserka i autorka książek o tematyce historycznej. Ukończyła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1989 r. uzyskała tytuł doktora. W PRL była działaczką opozycji antykomunistycznej. Redagowała podziemny „Biuletyn Informacyjny NSZZ „Solidarność” FSC w Lublinie”, współpracowała z redakcją podziemnych „Spotkań” oraz polskimi i amerykańskimi redakcjami naukowymi i prasowymi. Wykładała w Toruńskiej Szkole Wyższej i na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Współpracowała z wieloma wydawnictwami polskimi i zagranicznymi, m.in.: „Hippocrene Books”, „News of Polonia”, „Nowy Dziennik”, „Orzeł Biały”, „Głos Polski”. Jest autorką wielu publikacji, m.in. „Ucieczka z zesłania”, „Zaporczycy 1943-1949” czy „Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945. Poza granicą solidarności”. Była scenarzystką i reżyserką filmów dokumentalnych o tematyce historycznej, tj.: „Kto ratuje jedno życie…”, „Chłopcy z Baszty”, „Major Zapora”. Za swoją działalność otrzymała Odznakę honorową działacza opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowanej z powodów politycznych „Za zasługi dla niepodległości 1956-1989”. Ponadto wyróżniona została nagrodą specjalną IX Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Łodzi za scenariusz i reżyserię filmu dokumentalnego „Kto ratuje jedno życie…” oraz nagrodą Polcul Foundation Australia za osiągnięcia na rzecz budowania porozumienia pomiędzy narodami polskim i żydowskim.