Przeciw brunatnemu i czerwonemu zniewoleniu. Józef Cieśla „Topór”

Autor: Wiesław Syrek,
Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Krosno 2009

Przedstawiamy Państwu obszerną monografię wypełniającą jedną z wielu „białych plam” z powojennej historii Podkarpacia. Jej głównym bohaterem jest Józef Cieśla „Topór” - zasłużony żołnierz konspiracji antyniemieckiej okresu II wojny światowej oraz antykomunistycznej lat powojennych, który przez historiografię PRL był przedstawiany jako bandyta i morderca. Autor po przeprowadzeniu wnikliwych kwerend w zbiorach archiwalnych, głównie Instytutu Pamięci Narodowej, oraz zebraniu relacji uczestników i świadków tamtych wydarzeń, rzetelnie ukazuje jego działalność. Wykorzystując źródła rozprawia się z kłamstwami i mitami historiografii komunistycznej. Cennym uzupełnieniem opracowania są noty biograficzne prawie 200 osób, głównie ludzi represjonowanych za współpracę z „Toporem”. Dzieło zostało wzbogacone poprzez zamieszczenie indeksów: miejscowości, pseudonimów oraz nazwisk. Ta unikatowa publikacja stanowi ważne wydarzenie wydawnicze na Podkarpaciu. Winna znaleźć się w biblioteczce każdego, komu nie obce są zainteresowania przeszłością.

Wymiary: 16,5 x 23,5 cm, oprawa twarda, s. 408
Cena: 25,00 zł