Od Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Muzeum Podkarpackie w Krośnie zaprasza 12 listopada 2014 r., (środa) na Spotkanie Muzealne w ramach wystawy od Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

PROGRAM:

Jerzy Kapłon

Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie

Od Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego

Towarzystwo Tatrzańskie było pierwszym stowarzyszeniem zajmującym się turystyką górską, budową schronisk, znakowaniem szlaków turystycznych, naukowym poznawaniem gór, ochroną przyrody i folklorem góralskim na całym obszarze górskim ziem dawnej Polski.

W 1873 r. w Nowym Targu powołano do życia Galicyjskie Towarzystwo Tatrzańskie, które w 1874 r. zmieniło nazwę na Towarzystwo Tatrzańskie. Po zakończeniu I wojny światowej, w 1920 r. ponownie zmieniona została nazwa na Polskie Towarzystwo Tatrzańskie. Założycielami Towarzystwa byli m.in. dr Tytus Chałubiński, ks. Józef Stolarczyk, ks. Eugeniusz Janota, Walery Eliasz-Radzikowski i inni.

Waldemar Czado

GOPR – Grupa Bieszczadzka

Prezentacja diaporamy:

Przez Alpy na heblowanych deskach

Pokaz dotyczy przejścia narciarskiego z Argentiere koło Chamonix u podnóża Mont Blanc w Alpach Francuskich do Zermatt w rejonie Matterhorn w Alpach Szwajcarskich, które miało miejsce w dniach 9-15 kwietnia 2014 r. Uczestniczyli w nim w większości ratownicy Grupy Bieszczadzkiej GOPR, pokonując w ciągu siedmiu dni klasyczny wariant Haute Route o długości ponad stu kilometrów, zdobywając szczyt Pigne d'Arolla o wysokości 3796 m. n.p.m.

Dwóch uczestników pokonało trasę na starych, drewnianych nartach, posługując się sprzętem historycznym (oprócz osprzętu lawinowego i lin), nosząc odzież narciarską, szytą na wzór z okresu międzywojennego. Kompletowanie wyposażenia trwało kilka lat. Całą trasę udało się przebyć bez awarii sprzętu i kontuzji. Inspiracją do podjęcia wysiłku było historyczne już przejście tej trasy przez Marcela Kurza w 1911 r.