Ryszard Kryński — malarstwo metafizyczne i rysunek groteskowy

40-lecie pracy twórczej to jubileusz skłaniający do pewnych refleksji i syntez, podsumowań wystaw indywidualnych, zbiorowych, udziału w licznych wydarzeniach artystycznych i kulturalnych.

Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 11 grudnia 2014 roku do końca lutego 2015 r. zaprezentuje wyjątkową wystawę czasową poświęconą twórczości Ryszarda Kryńskiego. Ekspozycja ta będzie okazją do zapoznania się z pracami olejnymi i rysunkowymi współczesnego twórcy pochodzącego z Krosna i związanego z miastem. Dzięki niej będziemy mogli prześledzić twórczość artysty i zapoznać się z tematyką jego malarstwa metafizycznego z nutą surrealizmu oraz rysunkiem groteskowym, co składa się na jego własny kod malarski.

Ryszard Kryński urodził się w 1950 r. w Krośnie. Swoją działalność artystyczną rozpoczął w 1976 r., a w 1985 r. otrzymał uprawnienia artysty malarza Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie. Do Związku Polskich Artystów Plastyków należy od 1995 r. Swoje prace prezentował na ponad stu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Chętnie uczestniczy w aukcjach charytatywnych. Uprawia malarstwo olejne i rysunek. Historia sztuki, muzyka i literatura są dla niego niewyczerpanym źródłem inspiracji. Technika jego prac jest niezwykle pracochłonna, maluje gładko, posługuje się barwą i światłocieniem, za pomocą laserunków uzyskuje ciekawe efekty malarskie. Każdy jego obraz zaskakuje inaczej, prowadzi dialog przeszłości z teraźniejszością, realności z żartem. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii w Polsce i za granicą oraz w kolekcjach prywatnych w Australii, Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Holandii, Kanadzie, Kuwejcie, w Niemczech, Polsce, Słowacji, Szwecji, USA, na Węgrzech, we Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Rysunki i obrazy prezentowane na wystawie pochodzą z różnych okresów jego twórczości. Są to cykle portretów, scen rodzajowych, martwych natur, motyw kaczki jako metafory ludzkiej egzystencji, obarczonej ludzkimi wadami i zaletami. Jak mówi Ryszard Kryński: W kaczce dostrzegłem wiele ludzkich cech. Biedna, skromna, bardzo przyziemna istota, w stadzie podobna do ulicznego tłumu szarych ludzi. Jego twórczość nawiązuje w przewrotny sposób do malarstwa dawnych mistrzów — flamandzkich i holenderskich, niekiedy porównywana jest do prac Hieronima Boscha czy Otto Dixa, a także utożsamiana jest z realizmem magicznym, w którym dziwne kontrasty, niejasne elementy prowokują do tworzenia własnych interpretacji. Jego prace przepełnione są intrygującymi wyobrażeniami, na pierwszy rzut oka niezrozumiałymi, osadzonymi w niezwykłej scenerii. Postaci w obrazach przypominają manekiny, zapatrzone w jeden punkt, bywa że miewają zasłonięte opaskami oczy lub są ich zupełnie pozbawione. Artysta nie wstydzi się ukazywać na wpół nagich kobiet, przemycać w pracach klimat wysmakowanego erotyzmu. Portrety osób w fantazyjnych nakryciach głowy maluje zazwyczaj z profilu, pozbawione włosów. Przedmioty pokryte pajęczynami, kurzem naznaczone są piętnem upływającego czasu, są zużyte, popękane, poczerniałe. Jego krajobrazy z ciężkimi i twardymi obłokami, opuszczone przez ludzi, skłaniają odbiorcę do przemyśleń na temat przemijania i znikomości naszego życia. Malarstwo Ryszarda Kryńskiego ciągle ewoluuje. Wcześniej w jego pracach dominowała architektura i pejzaż, obecnie skupia się na portretach, aktach, scenach rodzajowych i martwych naturach. Malarz umiejętnie dobiera styl i charakter swoich dzieł, dzięki czemu stał się artystą rozpoznawalnym, nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Wystawiał m.in. z takimi znanymi artystami jak: Horst Jansen, Otmar Alt, Bruno Bruni, Paul Wunderlich. Jego prace były prezentowane obok wybitnych twórców: Joana Miró, Pabla Picassa, Marca Chagalla, Zdzisława Beksińskiego czy Franciszka Starowieyskiego.

Zgromadzone na wystawie dzieła pochodzą głównie ze zbiorów prywatnych artysty, a uzupełniają je prace wypożyczone dzięki uprzejmości kolekcjonerów prywatnych, a także obrazy ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Mam nadzieję, że prezentacja twórczości Ryszarda Kryńskiego, od jego wczesnych prac aż po najnowsze z 2014 r. da Państwu możliwość wglądu w świat malarski genialnego twórcy obdarowanego ogromną wyobraźnią plastyczną oraz stale rozwijanymi, dzięki systematycznej pracy, umiejętnościami.
Artysta zaklął w swoim malarstwie tajemnicę. Czy uda nam się ją odgadnąć? Sprawdźmy sami, zwiedzając jego wystawę jubileuszową. Warto oddać się przyjemności oglądania obrazów, którymi należy cieszyć i zmysły i umysł, odkrywając symbole, podpatrując szczegóły, wyszukując znaczenia.

Kurator wystawy: Anna Guz-Iwaniec